No Flash Installed

Juhised peale operatsiooni

Juhised operatsiooni järel

On igati normaalne kui tuimastuse möödudes esineb operatsiooni piirkonna valulikkust, vähest veritsust ning turset. Selline valulikkus võib püsida veel mitmeid päevi pärast lõikust.
Turse vähendamiseks tuleks operatsiooni piirkonda jahutada. Selleks aseta jääkott (suuväliselt) lõikushaava piirkonda. Ära hoia külmakompressi peal üle 20 minuti järjest. Tee vahepeal vähemalt pooletunniseid pause.

Pärast operatsiooni ei ole soovitav kuni tuimastuse möödumiseni (umbes kahe tunni vältel) süüa ega juua. Ka hiljem on soovitav süüa pehmemat jahedat toitu (näiteks jäätist). Alkoholi tarvitamine ja suitsetamine on peale operatsiooni vastunäidustatud.

Esimesed tunnid peale protseduuri võid kogeda kerget nõrkustunnet. Paari päeva jooksul ei ole soovitav tegeleda suurt füüsilist pingutust nõudvate ettevõtmistega. Sportimine ja saun võivad põhjustada haavast verejooksu.

Hammaste harjamisel püüa haavakatvat verehüüvet mitte vigastada. Hüüve lahustumise vältimiseks ei peaks esimesel õhtul kasutama hambapastat ega loputama suud.

Kui verd jääb kodus siiski verd tihkuma, siis tuleks puhtast marlitükist keerata tampoon ning seda surve all hammaste vahel haaval hoida.

Järgi täpselt arsti ettekirjutusi ning tarvita skeemi kohaselt ravi toetavaid medikamente. Antibiootikumikuuri ei tohi pooleli jätta, kui haigusnähud on "justkui kadunud". Valu leevendamiseks võib kasutada ka apteegis retseptivabalt väljastatavaid valuvaigisteid (topeltannuses).

Alates järgmisest päevast võib haava kahe nädala jooksul loputada kloorheksidiini lahusega korraga umbes minuti jooksul. Loputamist teosta pool tundi pärast hammaste pesu.
Kloorheksidiinilahus võib katused hambaid määrida ajutiselt pruunikaks. Selle pigmendi puhastamine toimub hambaarstitoolis.

Loputamiseks võib kasutada ka nõrka soola (vm desinfitseerivat) lahust. Soolalahuse valmistamiseks lahusta ca 100 ml l leiges vees noaotsatäis soola.

Õmblused eemaldatakse tavaliselt 1-2 nädala pärast. Võimalik turse ja/või sinikas taanduvad ca nädala jooksul.
Juhul kui operatsioon sooritati üldnarkoosis, on soovitav peale lõikust paar tundi puhata. Kuna narkoosiaine põhjustab peapööritust ja unisust, ei ole soovitav pärast operatsiooni ise autot juhtida.

Head paranemist!