No Flash Installed

Fissuuri hermeetikumid

Sõltuvalt individuaalsest eripärast võivad hammaste mälumispinnad olla suhteliselt siledad (=hästi isepuhastuvad) või ebatasased ja sügavate vagudega (=raskesti puhastatavad). Sügavad fissuurid ja õõnsused on hea peidupaik toidujäänustele ja neist toituvaile katupisikutele.

Normaalselt puhastuvad hammaste mälumispinnad närimisprotsessi ajal ise, kuid süvenditesse kinnitunud baktereid ei saa sealt isegi hambaharjaga kätte. Suure tõenäosusega tekib selle tagajärjel hambasse auk.

Hambaauku on küll võimalik parandada täidisega, kuid selle asetamiseks tuleb auku suuremaks puurida. Tõenäoliselt tuleb täidist eluea jooksul veel korduvalt välja vahetada, mille käigus hammast ka korduvalt prepareeritakse. Selle tagajärjel jääb aga hambakude järjest vähemaks.

Kui me oleme kindlad, et sügava fissuuriga hambas auku veel pole, võime me hambavagude peale asetada silandi ehk fissuuri hermeetikumi.

Silant takistab purihamba mälumispinna fissuuri hambaaugu tekkimist


Sügava fissuuriga purihammas annab
katupisikutele mugava peidupaiga


Peale hermeetikumiga sulgemist on
katubakterite tegevus raskendatud

Silant täidab fissuuri (õnaruse) hamba mälumispinnal ja hoiab seega ära sinna kohta toidujäänuste ja bakterite kogunemise. Seega hoiab silant ära ka hambaaugu tekke. Näidustuste korral asetatakse silant hambale koheselt peale hamba suhu lõikumist, mil hammas on haigustekitajate suhtes kõige vastuvõtlikum. Esimesele purihambale seega 5-7 aastaselt.

Silant hambafissuuridel meenutab väljanägemiselt täidist. Silant kergendab nii hamba mälumisprotsessi aegset isepuhastumist kui ka hambapesemist.

Silandi asetamine on valutu protsess, mille käigus ei eemaldata hambakude. Enne silandi asetamist puhastab hambaarst hamba spetsiaalse pöörleva harjakese ja pimsskivipulbriga. Silandi kinnitamiseks tuleb enamasti hamba pinda töödelda ka fosforhappe lahusega. Mõned silandid sisaldavad ka fluoriidi, mis teeb selle hambakaariese vastu võitlemisel veelgi tõhusamaks.